Dar ve Uzun Salon Dekorasyonu


Cİhan Karalar - Mayıs 25, 2020 - 0 comments

Dar ve uzun bir odanızı salon yapmaya karar verdiniz ama nasıl dekore ederim, eşyalar sığabilecek diye endişeleriniz mi var ? Size dar ve uzun salonda dekorasyon yapmak için ipuçları ve önerilerimizi sunacağız. İlk önce işe “az ve öz eşya” mantığıyla yaklaşın. Unutmayın ki çok büyük bir salon alanına sahip olsanız bile yanlış dekorasyon, eşya fazlalığı ve yerinizi verimli kullanamama durumunda bile büyük salonu kalabalık göstererek dekorasyon faciasına uğratabilirsiniz. Dar ve uzun salonunuzu dekore etmeye  başlamadan önce ne istediğinizi bilerek, estetik duruşun yanı sıra kullanım açısını da dikkate alarak planınızı yapmak size daha çok yarar sağlayacağını belirtirim.

Dar ve Uzun Salonların Aydınlatılması Nasıl Olmalı ?
Alanınız biraz dar olduğu için koyu renkli duvar boyalarından yada duvar kağıtlarından kaçınmalısınız. Bunun yerine Açık tonlarda, ışığı yansıtan yüzeyler ve parlak ışıklardan yararlanabilirsiniz. Bunlara ek olarak pencerenizi büyük tutmaktan kaçınmayınız salonunuz daha çok doğal ışık alarak aydınlık ortam oluşturacaktır.

Dar ve Uzun Salonların Mobilya Seçimi Nasıl Olmalı ?

Dar ve uzun salona sahip iseniz çok geniş yer kaplayan hacimleri büyük koltuk takımlarını geride bırakmalısınız. Bunun yerine günümüzde hem daha modern olan hemde sizin kullanmanız açısından L koltuk, köşe takımı, kanepeler veya uzun sofalar daha uygundur. Günümüzde küçülen odaların sayısı artış nedeniyle tasarlanan koltuklar çok daha fonksiyonlu hale getirilerek bize yardımcı oluyorlar. Bu yerden tasarruf çok fonksiyonlu koltuklar sizin kurtarıcınız olacak. Dar ve uzun salonunuzu daha da kullanışlı hale getirmek isterseniz size bir önerimiz daha var. Salonunuzu sadece koltuklarınızla kaplamak istemiyorsanız odanızı iki kare merkez şekilde bölün. Böldüğünüz bir kare kısmı yemek odası olarak kullanıp diğer kare bölmeyi ise oturma odası olacak şekilde dekore edebilirsiniz. Ayrıca yemek masanızı cam yüzey seçmeniz daha doğru olacaktır. Cam ne kadar büyük olursa olsun olduğundan daha küçük gösterdiğini unutmayınız. Salonunuzda size ayrı kahvenizi içip kitabınızı okuyacağınız bir köşeniz olsun isterseniz de şık bir berjer, puf veya okuma şezlongu tercih edebilirsiniz. Salonunuza halı olarak büyük göz yoran halılar değilde daha çok biraz daha küçük mobilyalarınıza uygun kare veya yuvarlak halı seçmenizi öneririz. Dar ve uzun salonların bir diğer önemli konusu ise yürüme alanıdır. Salonunuzun dekorasyonunu yaparken uygun uzun bir duvar tarafını geçiş alanı bırakmanızda yarar var. Bu durum hem sizin salonunuzun kullanılabilirliği açısından son derece önemlidir hemde mobilyalarınızı yığılmış, kalabalık bir görüntüden uzak tutacaktır.

Dar ve Uzun Salonlarda Aksesuar Seçimi Nasıl Olmalı ?

İlk başta belirttiğimiz gibi “az ve öz eşya” mantığından çıkmamak gerekir. Dekorasyonda küçük ve çok aksesuarlar yerine hacimli büyük ve az aksesuar seçmenizi tavsiye ederiz. Bu durum hem salonunuzu kalabalık göstermez hemde estetik bir görüntü oluşturur. Bu fikirlere ek olarak yerden tasarruf ederek bir dekorasyon yapacağınız için duvarları kullanmaktan kaçınmayınız. Duvar rafları, duvar nişleri ve gömmeli alanlar sizin çok işinize yarayacaktır. Böylelikle fazladan yer kaplayacak kitaplık ve televizyonunuzu duvarınızı kullanarak dekore etmeniz salonunuzu daha fonksiyonlu bir hale getirecektir.

Related posts

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir