Ev Dekorasyonunda İskandinav Stili


Cİhan Karalar - Mayıs 25, 2020 - 0 comments

İskandinav Stili Nedir?

Ev dekorasyonlarında kullanılan en fresh tarz olan İskandinav Stili hakkında biraz bilgi verelim. Soğuk ülkelerin temsil ettiği İskandinav ev modellerinin en belirgin özelliği ise sadeliktir. Bu sadeliğin göze hitabı dışında daha belirgin amacı vardır. Karanlıkta geçen günün ve soğuk gecelerin daha aydınlık olması amacıyla kullandıkları renktir beyaz. Kullanılan beyaz renk ile amaçlarına ulaşıp daha fresh, sade ve geniş ortam yaratmışlardır. Ama beyazın getirdiği donuk ve soğuk ortamdan kaçamamışlardır. Buna çözüm olarak ahşap kullanıma başlayarak daha samimi bir ortam olarak soğuk yapıyı değiştirmişlerdir.

İskandinav Stili Nasıl Yapılır?  

  • İskandinav stilinde daha doğal ürünler kullanmak gerekir. Bu stilin kilit noktasının beyaz ve ahşap olduğunu belirttik. Bunların yanında evinizi biraz daha modernize etmek istiyorsanız bizden size işte birkaç ipucu.
  • Pencerelerinizi daha geniş tutarsanız daha fazla doğal ışık almasına neden olursunuz. Ayrıca perdelerinizi ince tutarak veya hiç kullanmayarak daha zarif bir görünüm elde edersiniz.
  • Renk kargaşası yerine koltuk takımlarınızda tek renk beyaz, gri gibi tarzın dışına çıkmayacak renk kullanabilirsiniz. Bunların yanında diğer mobilya eşyalarınızda açık ton ahşap kullanarak destek verebilirsiniz.
  • Aksesuarlarınızı eskitme tarz olarak seçerseniz stilinize artı olarak doğallık katabilirsiniz.
  • Ahşap, hasır, bambu ve dokulu kumaşlar stilinize natürel detaylar katar.

İskandinav tarzının biraz daha klasik yorumlarında ise aydınlatmalarda metal ve cam ürünü kullanılır. Daha çok endüstriyel lamba ve abajur tercih edilir. Açık tonlarda tek tek koltuklar, dokulu kumaşlar kullanılır. Ne kadar klasik tarzda olursa olsun yine stilin dışına çıkmamanız lazım. Dekorasyonda kilit noktalardan ahşap zemin, geniş pencere, aydınlık fresh alan ve beyaz ton bu tarzın olmazsa olmazlarındandır.

Evinizi gösteren dekoratif eşya seçimlerinizi de özenle seçmeniz lazım. İskandinav tarzındaki dekoratif eşyalar biraz daha farklılık gösterir. Birçok eşyalarınız da uyum sağlayabilir. Eskilerden kalma yöresel tarzlarda ilgilinizi çekiyorsa antika eşyaları kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Doğal unsurları seviyorsanız tahtadan yapılmış oyuncaklar ve maketleri kullanarak evinizi sadeliğe uygun dekore edebilirsiniz. İskandinav tarzı çok bütçe gerektiren bir tarz değildir. Evinizde eskimiş mobilyalarınız da değişik ve ufak dokunuşlar yaparak evinizde yeniden hayat kazandırabilirsiniz.

Evinizdeki ısıtma ürünleri hakkında karamsarlık yaşıyor iseniz yada farklı bir seçenek arıyorsanız. Önerimiz son zamanlarda ev dekorasyonlarında farklı tarzlarıyla dikkat çeken şömine olacaktır. Şömine seçeneği size de uygun geldiyse araştırmaya başlayabilirsiniz. Şunu da unutmamak gerekir ki doğal, eskitmeye ve sade fresh bir ortamda abartılı çok dikkat çekici bir şömine uygun olmaz. Ortama ayak uyduracak ahşap detaylı eskitilmiş yada evinizin ferahlığına uyum sağlayacak sade bir şömine tercihleriniz arasında olmalıdır.

Kısaca İskandinav Tarzı ev dekorasyonu büyük bir bütçe gerektirmeden eski mobilyalarınızı da kullanabileceğiniz ekonomik bir tarzıdır. Beyaz ve ahşapların hakim olduğu evinizin sadelik ve zarifliğin hakim olduğu günümüzde sıklıkla tercih edilmeye başlanan bir stildir.

Related posts