Salon Dekorasyonu Önerileri


Cİhan Karalar - Mayıs 25, 2020 - 0 comments

Yaşadığımız zaman içerisinde hem bütçe olarak hemde bekar kişilerin yaşayış tarzı olarak en çok rağbet gören 1+1 veya 1+0 stüdyo ev tipleri karşımıza çıkıyor. Stüdyo ev tipinde vakit geçireceğiniz alan bir bütün olduğundan dekorasyon ve uygun mobilya seçmek çok daha ön plandadır.

İlk önce iyi bir plan yapmanız lazım. Hem kişiliğinizi yansıtacak hemde düzenli, estetik bir dekorasyon olması lazım. İşe evinizin renk seçiminden başlayın buradaki kilit nokta ferah, aydınlık ve rahatlatıcı tonlar kullanmanızdır.  Saf ve temizlikten gelen beyazın yanı sıra mutluluk etkisi veren açık sarı, rahatlatıcı etkisiyle mavi, sakinleştirici etkisiyle açık pembe tavsiyelerimiz arasındadır. Mobilya alışverişinden önce evinizin ölçülerini hesaplamanız önemlidir. Beğendiğiniz bir mobilyada ölçü hatası yüzünden hüsrana uğramanızı istemeyiz. Mobilya dekorasyonunda rahatlık ve görünüşün yanı sıra kullanabilirlik fonksiyonu yerin sınırlı olmasından dolayı çok daha ön plandadır. Stüdyo ev türlerinin kullanılmasının artışından dolayı yerden tasarruf, çok amaçlı mobilya tasarımlarım büyük bir talep artışını da beraberinde getirdi.

Yatak odası dekorasyonunda öncelikle duvar rengi seçimi ile başlayabilirsiniz. Sınırlı alan olduğundan açık ve parlak renkler kullanmanız hem rahat hissetmenizi sağlar hemde yatak odanızı olduğundan daha geniş gösterecektir. Duvar kağıdı kullanmayı düşünüyorsanız dik bir formda olmasına özen gösterin. Yatak odanızın daha ferah bir alan olmasını istiyorsanız az eşya mantığını kullanmanız gerekmektedir. Televizyon gibi kalabalık yapacak eşyalardan da vazgeçemiyorsanız duvara monte etmenizi öneririz. Duvara asacağınız tablo, çerçeve gibi eşyaları dik bir formdan asınız. Asma tavan yaparak yatak odanızı ayırabilirsiniz. Bu durum hem estetik kazandırır hemde daha çok yerden tasarruf etmenizi sağlar. Giysi dolabınızı ebatları büyük, kapaklı dolaplar yerine daha küçük boyutlu fakat iç dizaynı daha kullanışlı hale getirilmiş sürgülü dolaplar kullanmanızı tavsiye ederiz. Depolama sorunlarınızın olacağını düşünüyorsanız da yatağın altının bazılı olmasını tercih edebilirsiniz. Depolama sorununuza çözüm olacaktır. Kadınların vazgeçilmezi makyaj masalarını da yer sıkıntısı var diye es geçecek değiliz. Bu soruna da duvara monte edilen açıp kapanabilen masa öneriyoruz. Makyaj malzemelerinizi de dekoratif duvar raflarında temin edebilirsiniz.

Salonunuzun dekorasyonunda özenli davranarak rahat, sıcak ve samimi bir ortam yaratabilirsiniz. Bunun için önceliğiniz sıcak ve samimi açık tonlarda renk seçimiyle başlayabilirsiniz. Mobilya seçiminizde ise birden fazla amaçla kullanılabilen mobilya seçimine özen göstermelisiniz. Bazalı veya yatak olabilen bir çekyat, modern bir görünüm verecek sehpa olarakta kullanabileceğiniz puflar. Orta sehpa seçiminde ise boyutunu küçük tutun modern stüdyo evler için özellikle katlanabilen, tabureleri masanın altına girebilen orta sehpa seçimi geçişleri engellemez hemde daha kullanışlı bir sehpa olabilir. Evinizde ayna kullanmaya özen gösterin ışığı  ve derinliği artırma özelliği sayesinde evinizi daha geniş ve aydınlık gösterecektir.

Evimizde belkide en çok zaman geçirdiğimiz yer mutfağımızdır. Peki stüdyo evlerde mutfak dekorasyonu nasıl olmalı ? Mutfağımızı dekore ederken kilit noktası düzenli ve kullanışlı olmasıdır. Mutfağınızın boyasını beyaz seçerek geniş gösterebilirsiniz. Buna ek olarak mutfak dolaplarınızı eğer kullanacaksanız mutfak masasını da beyaz seçebilirsiniz. Dar alanlı mutfaklarda ihtiyaçlarınızı ve sürekli kullanacağınız araç ve gereçleri belirleyip ona göre düzenleme yapmanızdır. Mutfak dolaplarının iç dizaynına önem vermeniz gerekmektedir. Eğer pratik ve düzenli dekore ederseniz hem kullanış bakımından hemde depolama bakımından rahat edersiniz.

Related posts

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir