Ofis Dekorasyonun İncelikleri Nelerdir ?


Cİhan Karalar - Mayıs 25, 2020 - 0 comments

Dekorasyon sadece evlerde uygulanan bir yöntem değildir. İşyerinizde yer alan ofisinizde veya işletmenizde de çok şık dekorasyon fikirleri ile karşılaşabilirsiniz. Çalıştığınız alanların görselliğine önem vermeniz iş gücünüzü ve veriminizi ikiye katlayacaktır. Şimdi sizlere ofis dekorasyonun incelikleri nelerdir, bundan bahsedeceğiz.

Ofis dekore etmenin çok ince ve zevkli noktaları vardır. Çalışma şeklinize ve tarzınıza göre dekore edilen bir ofise sahip olmak istiyorsanız çok titiz davranmalısınız. İlk olarak planını yapmanız gereken şey; kurumsal kimliğiniz hakkında ipuçları veren bir dekorasyon tarzı seçmek olacaktır. Kısacası en doğru ve mükemmel dekorasyonu yansıtabilmek için, kurumsal kimliğinizin ön plana çıkartılması gerekmektedir. Tabii bu arada seçilen tüm mobilya, renk ve aksesuarların, sizin üretkenliğinizi artıracak cinsten olmasına da özen göstermek gerekmektedir. Ayrıca ofisinizde çalışan diğer herkese hitap edebilmesi adına onların görüşlerine de başvurmanızda fayda vardır.

Çalışanlarınızı motive edici tasarımlar ve ürünler seçmek sizin açınızdan daha hoş olacaktır. Başarılarınıza her gün bir yenisini daha ekleyebilmek adına ofis dekorasyonunun inceliklerine sadık kalarak hareket etmelisiniz. Şirketinizin türüne göre mobilya seçerseniz ilk adımı akıllıca atmış ve bir adım önde başlamış olursunuz. Dekorasyona kendinizi yanıtsan ve işiniz hakkında tüyolar veren farklı tasarımlar ekleyebilirsiniz. Üstelik bunu kendi imkanlarınızla, el becerinizle ve zekanızla bile yapabilirsiniz.

Ofis dizayn ederken renklere büyük ölçüde önem vereceğiniz kesin ama burada ofis logonuzdan yada ambleminizden yardım almanızı öneririm. Amblemde kullanılan dikkat çekici renklerin tamamını ofis dekorasyonunda kullanarak dikkati iki kat artırmanız mümkün. Bu arada tıpkı ev dekorasyonunda dikkat edildiği gibi, ofis dekorasyonunda da aydınlatmaya dikkat edilmelidir. Az ışık alan mekanlar daima aydınlık renklerle donatılmalı ve ışıklandırmada bu bölgelere daha fazla özen gösterilmelidir. Bu ayrıntı hem çalışanların rahat edebilmesi için hem de ofisinize gelen müşterilerin daha pozitif bir ortamla karşı karşıya kalarak etkilenmeleri için önemlidir. Mobilya seçimi mutlaka boya işleminden önce yapılmalıdır ki, seçilen boya ile mobilyalar aykırı düşmesin. Ayrıca dikkat edilmesi diğer bir mevzu ise mobilyaların depolama alanlarıdır.

Ofis dekorasyonunun en büyük inceliği aslında burada saklıdır. Mobilyaların birbirinden güzel ayrıntıları ortamı gayet gösterebilir fakat depolama alanları yeterli değil ise hiçbir işe yaramazlar. Depolanmaya ihtiyaç duyulan malzemelerin varlığı bir süre sonra ortada kalabalık etmeye başlayarak dekorasyonun güzelliğine gölge düşürebilir. Bu yüzden de gerek çekmeceler, gerek dolap gözleri gerekse bölmeleri çok kullanışlı olmalıdır. Avukatlık bürosu gibi çok ciddi bir iş yerine sahipseniz deri mobilyalar tercih ederek ortamın ciddiyetinin altını çizebilirsiniz. Fakat elektronik eşyalar ile ilgili bir ofise sahipseniz daha modern ve ilgi uyandıran eşyaları sergileyebileceğiniz bir alan oluşturmayı ihmal etmemelisiniz. Ofisinizi renklendiren tablo yada bibloların etrafına doğal aydınlatma seçenekleri serpiştirerek hem mekanı doğal yollardan aydınlatmış olabilir hem de sergilediğiniz görselliğin güzelliğini ön plana çıkarmış olabilirsiniz.

Ofisinizde dekorasyon yaparken ilk olarak kendi rahatınızı düşünüyor olmanız normaldir fakat müşterilerin oturacağı koltuklardan tutunda, kullanacakları her ortama kadar özenli olmalısınız. Koltukları mutlaka deneyerek alın ki; rahat olduklarından emin olabilesiniz. Ayrıca ofisin lavabosunu dekore ettirirken hiçbir masraftan kaçınmayarak, müşterileri memnun edebilecek tasarımlar kullanın. Bir lavabodan ne olacak diye düşünüyor olabilirsiniz fakat müşterileri etkilemenin en güzel yollarından biri hijyen ve görselliktir. Bu konu lavaboda bile geçerli bir konudur. Sizlere özel olarak belirtmek istediğim diğer bir mevzu ise dekorasyonda kullanılan renklerin anlamlarıdır. Mor ve mavi güven ortamının ve mutluluğun altını çizerken, kırmızı yada yeşil renkler parayı hatırlattığı için ofis dekorasyonu sırasında en sık kullanılan renklerdir.

Related posts

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir