Giyinme Odası Nasıl Dekore Edilir ?


Cİhan Karalar - Mayıs 25, 2020 - 0 comments

Tüm kadınlar evlerinde fazladan bir oda olmasını ve bu odayı kendi zevklerine göre giyinme odası olarak dekore etmeyi hayal ederler. Çünkü hiç kimse kıyafetlerini dar bir dolaba sığdırmaktan hoşlanmaz. Hele de çok fazla kıyafet ve ayakkabı sahibi ise. Giyinme odası sadece dolap vazifesi gören bir oda değildir. Burada istediğiniz gibi yerleştirdiğiniz eşyalarınızı çok rahat muhafaza edebilir, güzelce süslenerek ortalığın dağılması endişesi taşımazsınız. Üstelik aradığınız şeyi bir türlü bulamama gibi bir riskiniz de yoktur. Peki, giyinme odası nasıl dekore edilir? Evinin bir bölümünü giyinme odası olarak kullanmak isteyen herkesin merak ettiği en önemli soru budur. Şimdi gelin hep birlikte giyinme odasını dekore ederken nelere dikkat etmeliymişiz öğrenelim.

Giyinme odası dekore ederken odanın alanını elinizden geldiği kadar verimli kullanmaya özen göstermelisiniz. Burada oda rengi diye bir probleminiz olmayacak çünkü duvarların tamamı kişisel eşyalarınızı koymak için raflar ile doldurulacaktır. Raf sistemi tüm giyinme odalarının ortak özelliklerindendir fakat bölmelerin büyüklüğü sizin karar vereceksiniz. Çok aşırı büyük raf bölmeleri asla işinize yaramayacaktır çünkü ister istemez üst kısımlarında ziyan olan alanlar olacaktır. Ayrıca eşyalarınızı üst üste koymak onları bulmanızı da zorlaştırabilir. Bunu aynı renk kıyafetlerinizi bir bölmeye yerleştirerek çözebilirsiniz fakat yine de fazla israf olan alana sahip olabilirsiniz. Aynı şekilde çok küçük bölmelerde fazla işinize yaramayacağı için, maksimum 4-5 kıyafet alacak büyüklükte kare yada dikdörtgen raf bölmeleri yaptırabilirsiniz.

Bilindiği üzere çok yukarılara uzanıp askı asmak yada askıdan kıyafet almak işkence gibidir. Bu sebepten askılık olarak tercih edeceğiniz kısımlar, raf bölmelerinin hemen altında yer almalıdır ve mümkünse bel hizanızdan başlamalıdır. Uzun abiye kıyafetleriniz için ayrıca yüksek askılı bir bölme dizayn edebilirsiniz. Ray dolap sistemleri giyim odaları için en ideal seçeneklerdir. Bu şekilde eşyalarınızın tozlanmasını önlerken onlara rahatça ulaşabilirsiniz. Üstelik raylı dolaplar sayesinde dışa açılan rahatsız edici kapılarla uğraşmak zorunda kalmaz ve ortamın daha kullanışlı hale gelmesini sağlarsınız. Bir giyim odasının olmazsa olmazı aynadır. Mümkün olabildiği kadar büyük bir ayna ile odanızı mükemmel gösterebilirsiniz. Fakat bu odadan çok sizin işinize yarayacaktır çünkü giyinip süslenirken kendinizi rahatlıkla görebileceksiniz.

Küçük görünen ama aslında değerli bir detay ise makyaj masası olacaktır. Bu güzel masanın giyim odasında olması işinizi iki kat daha kolaylaştıracak. Özellikle de boy aynası ile karşı karşıya olursa saçınızı yaparken arka kısmını da görebileceğinizi unutmamalısınız. Evinizde böyle bir oda olmasının en büyük avantajlarından birisi; kıyafet seçerken darmadağın olan bir yatak odasına şahit olmamaktır. Giyim odanız, yatak odasının bir kısmını özel dolap içerine alarak tasarlanmış olabilir. Böyle bir durumda gün ışığı almayacağı için aydınlatmasına özellikle dikkat edilmelidir. Gerek saçınızı ve makyajınızı gerekse kıyafetlerinizi doğru bir şekilde görerek ayarlayabilmeniz için ışığın önemi büyüktür. Hatta mümkünse makyaj aynasının etrafında ekstra aydınlatma sağlayan spot lambaların veya abajurun olması gerekmektedir.

Dekorasyonun en zevkli kısımlarından biri olan aydınlatma için acele karar vermemenizi öneririm. Eğer ortam müsait ise giyim odasında ütü yapılacak bir alan bırakmanızda fayda vardır. Bu alan zor zamanlarınızda sizin imdadınıza yetişecektir. Üstelik evin diğer bölümlerinde oluşabilecek bir kalabalığın da önüne geçmiş olacaksınız. Bir giyinme odasında mutlaka ayakkabılarınız ve takılarınız için de özel tasarım bölmeler olması gerekmektedir. Ayakkabılar için irili ufaklı bölmeler bulundurmak ve buralara tüm ayakkabılarınızı kutuları ile birlikte yerleştirmek mükemmel olacaktır. Takılarınız içinse minik çekmece gözleri ve dekoratif askılıklar kullanabilirsiniz.

Giyinme odaları ile ilgili örnek çalışmalarımızı görmek ve sipariş vermek için lütfen tıklayınız.

Related posts

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir