Genç Odası Dekorasyonunun Püf Noktaları


Cİhan Karalar - Mayıs 25, 2020 - 0 comments

Ev dekore ederken bazı odalara gereğinden büyük bir heyecan ile sarılırız. Bunlardan birisi de canımız evlatlarımızın genç odası dekorasyonlarıdır. Büyük bir heyecan içerisinde onların hayatlarını güzelleştirmek ve kolaylaştırmak için işe koyuluruz fakat genç odası dekorasyonunun püf noktaları hakkında bilgi edinmek hiç aklımıza gelemez. Evet, genç odası dekore etmenin çok önemli püf noktaları vardır. Çünkü gençlerin ruh hali, eşyaları kullanış şekilleri ve ihtiyaçları yetişkinlerinkinden çok daha farklıdır. Hatta gençlerin enerjileri bir yetişkinin enerjisini 4’e katlayacak kadar yüksek olduğu için sınırsız bir dekorasyon seçeneği ile karşı karşıyasınız demektir. Şimdi gelelim genç odası dekorasyonunun püf noktaları hakkında bilgi edinmeye.

Genç Odasında Hangi Renkler Kullanılır?

Bir genç odası dekore etmeye kalkıştıysanız eğer, karar vermekte en çok zorlanacağınız şey duvar rengi ve diğer ayrıntıların renkleri olacaktır. Bunun sebebi ise önünüzde çok fazla seçenek olmasıdır. Gençler, odalarında kullanmak istediğiniz hiçbir renge hayır demezler. Çünkü onların dünyası zaten rengarenktir. O yüzden odanın renk tonuna karar vermeden önce mobilyaları seçmeniz çok akıllıca olacaktır. Hatta evladınızla birlikte çıktığınız alışverişte onun zevkine güvenerek aksesuar ve halı seçimini de yaptırabilirsiniz. Böylelikle odanın renginin ne olacağı konusunda aşağı yukarı bir fikir edinmiş olabileceksiniz. Zaten dekorasyonda ilk olarak eşya seçimi büyük ölçüde önemlidir. Oda gün ışığını çok fazla almıyorsa, beğendiğiniz renk tonunun pastel yada açık tonlarda olmasına özen göstermelisiniz.

Genç Odası Dekore Ederken Mobilya Nasıl Seçilmeli?

Çocuklarınızın hangi tarz dekorasyondan hoşlandıkları hakkında aşağı yukarı bir fikir sahibi olmalısınız. Klasik dolap ve yatakların pek gençlere hitap ettiği söylenemez. Bu yüzden de modern tarz yatak odalarına yönelerek, aralarından evladınıza en çok yakışan seçeneği bulmalısınız. Odasında vakit geçirmekten hoşlanması onun motivasyonunu daha çok artıracaktır. Tamda bu sebepten ötürü, eşya seçimini onunla birlikte yapmalısınız. İstemediği hiçbir şeyi odasına koymamalısınız. Fakat eşya seçerken uygun olmayan bir mobilya üzerinde ısrar ediyorsa, ona ileride çok daha fazla büyüyeceğini ve bu eşyaları çocukça bulabileceğini ona anlatmalısınız. Genç odasına eşya alırken yapacağınız en büyük hata ise, çocukların enerjilerini sömürecek kadar koyu renklerin tercih edilmesi olacaktır. Hatta uzmanların, ağırkanlı çocuklar için önerdiği renklerin en başında kırmızı ve turuncu gelmektedir. Güven problemi olan ve içe kapanık bir evladınız var ise odasında mor rengi tercih etmeniz çok uygun olacaktır. Sarı ve yeşil tonlarının ise huzur verici, sakinleştirici özellikleri olduğunu belirtmekte fayda var. Halı seçimi mutlaka sade renk ve desenlerde tercih edilmelidir. Çünkü gençler odalarını yeterince hareketli kılacak eşyalar ile doldurmayı çok iyi becerirler. Eğer odada kalacak olan çocuk sayısı birden fazla ise fonksiyonel yataklar ile ortamı daraltmadan mobilya sahibi olabilirsiniz.

Genç Odasında Aksesuar Seçimi ve Mobilya Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Genç odaları dizayn edilirken aksesuar seçimi onun ilgi alanlarına yönelik olmalıdır. Sevdiği karakterlerin veya ilgi duyduğu konuların üstüne giderseniz onu çok daha fazla motive etmiş olursunuz. Tabii ki aksesuar seçimini onunla birlikte yapmak daha eğlenceli olacaktır. Aksesuar ve diğer eşyaların konumlandırılmasına sıra geldiğinde, odanın her alnını verimli bir şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Dikkat dağıtmayacak ve karışık görünmeyecek bir düzen içerisinde hareket ederseniz evladınıza çok daha geniş hareket alanları bırakmış olacaksınız. Yatağını konumlandırırken gün içerisinde kitap okuma olasılığını hesap ederek ışığı arkadan almasını sağlamanızda fayda vardır. Yatağının baş ucunda bir okuma lambası olması ona direkt olarak okuma hevesi verecektir. İnce ayrıntıları gözden kaçırmadığınız sürece mükemmel bir genç odası dekore etmeniz mümkün.

Sizde daha önce tasarımını yapıp projelendirdiğimiz genç odalarını incelemek istiyorsanız tıklayın.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir