Banyo Dekorasyonun İncelikleri Nelerdir ?


Cİhan Karalar - Mayıs 25, 2020 - 0 comments

Dekorasyon denildiği zaman aklınıza rengarenk, şıkır şıkır ve ilginç tasarımlar gelir. Renklerin uyumu ve göz alıcı bir dizayn ile birleşen bu tasarımlar sizin zevkinizi yansıtmalıdır. Aksi takdirde dekorasyonunu yaptığınız oda yada eviniz size mutluluk ve huzur vermeyecektir. Evin hangi bölümü dekore edilirse edilsin, ev sahibi kendi iç dünyasını yansıtan renk ve eşyaları kullanmayı ister. Özellikle de kişisel kullanım alanlarımız olan banyolar dekore edilirken daha titiz davranılır. Şimdi sizlere; banyo dekorasyonunun incelikleri nelerdir ve banyolar nasıl daha geniş gösterilir, bundan bahsedeceğiz.

Bir evin banyosu, en zevkli ve ince tasarımları hak eden ilk yerdir. Kişisel bakım, temizlik ve dinlence alanlarımız olarak düşünüldüğü zaman, en titiz dekorasyonu banyoya göstermemiz gerekmektedir. Bu yüzden de işe ilk olarak ferah ve geniş bir algı vererek başlanmalıdır. Bilindiği üzere banyolar çok fazla ışık alan mekanlar değildir. Hatta apartmanda oturan insanların birçoğunun banyosunda, hava boşluğuna bakan bir pencere vardır o kadar. Bu yüzden de banyoda ihtiyacınız olan ışığı kendiniz oluşturmak zorunda kalırsınız. Aydınlatmanın öneminin ne kadar büyük olduğunu da böylelikle anlamış oluruz. Fakat aydınlatmadan önce dikkat edilecek ilk husus, fayans seçimi yada boyadır. Banyoda boya kullanmak çok mantıklı bir iş değildir. Nemli ve çok hava almayan bir ortamda kullanılan hiçbir boya sağlıklı olmayacaktır. Bu yüzden tavana kadar fayans tercih ederek işinizi sağlama almanızı öneririz.

Seçtiğiniz fayansın renginin açık olması, aydınlatma sorunlarını büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır. Eğer dekorasyonda siyah beyaz tercih eden ve riski sevmeyen insanlardansanız, beyaz rengi daha ağırlıklı kullanmanızı öneririz. Böylelikle iç karartıcı bir görüntüden kaçınmış olursunuz. Siyah ağırlıklı banyo tercih ediyorsanız banyonuzun büyük olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü banyo dar ve küçük ise siyah fayanslar olduğundan çok daha minik göstererek ruhunuzun daralmasına sebep olacaktır.

Fayans seçimi tamamlandıktan sonra banyo için gerekli olan aksesuarların, ortamın büyüklüğü hesaba katılarak seçilmesine geçebilirsiniz. Lavabo, duş kabini, klozet, ve banyo dolapları ihtiyacınızı karşılayacak büyüklükte olursa, ortamı daraltmadığı için çok daha kullanışlı bir banyoya sahip olabilirsiniz. Hatta minicik bir banyo için bile tercih edebileceğiniz ebatlarda aksesuarlar bulabilirsiniz. Kişisel bakım eşyalarınızı ve diğer temizlik malzemelerini sağlıklı bir şekilde saklayabilmeniz için depolama alanlarını es geçmemelisiniz. Bu alanlar evinizdeki birçok ıvır zıvırı alabilecek kadar kullanışlı ve çok gözlü tercih edilebilir.

Duvar rafları da size bu konuda fazlasıyla yardımcı olacaktır. Eğer banyonuz küçük ise, duş kabininin camlarını şeffaf tercih ederek ortamı daha büyük gösterebilmeniz gayet mümkündür. Hata banyoda bir girinti söz konusu ise duş kabini için bu bölümü rahatlıkla kullanabilirsiniz. Büyük banyolar için kesinlikle büyük küveti olan bir duş kabini tercih etmenizi öneririm. İnce ayrıntılar sizi her zaman bir adım daha öne taşıyabilirler. Bu yüzden de banyonuzda ufak tefek alanları çok kullanışlı hale getirebilirsiniz. Örneğin iki duvarı birleştiren köşelerden sonuna kadar faydalanabilirsiniz. Birçok markette satılan köşe rafları sayesinde hem banyo köşelerini güzelleştirip, hem de eşyalarınıza fazladan yer açmış olabilirsiniz. İnsanlar banyo aynalarını genellikle el lavabosunun hemen üstünde kullanmayı tercih ederler. Burada kullanacağını çok şık bir aynanın aynı zamanda kullanışlı olması çok işinize yarıyor olabilir fakat boş duvarlardan birinde varak ayna tercih ederek ortama çok daha geniş ve mükemmel bir ambiyans verebilirsiniz. Aydınlatma kesinlikle çok güzel olmalıdır ama, varak ayna etrafında kullanabileceğiniz küçük spot lambalar ile banyonuza çok farklı bir hava katabilirsiniz. Üstelik değişik renkte spot lambalar kullanarak daha dinlendirici veya çok daha romantik bir atmosfer oluşturabilmeniz mümkün.

Related posts

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir